Samsung UN40N5200AFXZA Flat 40" FHD 5 Series Full HD Smart LED TV with Alexa and Google Assistant Compatibility, Black
Factory Reconditioned
40"
Limit 3 per customer
Features
Enjoy internet connectivity and wireless content sharing with the Samsung N5200 40" Class Full HD Smart LED TV. This model has a 39.5" display and features a 1920 x 1080 native resolution for viewing detailed 1080p content. Motion Rate 60 technology helps combat distortion of fast-moving images like televised sporting events.
Key Features:
  • Full HD 1080p Resolution
  • PurColor
  • Micro Dimming Pro
  • Samsung Smart TV
  • SmartThings App Support
Warranty: 90 Day Samsung Warranty
Specs
Display
Screen Size (Diagonal) 39.5"
Panel Type LCD
Aspect Ratio 16:9
Pixel Resolution 1920 x 1080
HDR Compatibility None
Video
Video System NTSC
TV Tuner ATSC, Clear QAM
Control Console
Input Ports 2 x HDMI Type A (Side)
1 x F-Type (RF Antenna) (Side)
1 x 3RCA (Component/Composite) (Rear)
1 x 2RCA (Analog Audio) (Rear)
Output Ports 1 x TOSLINK Optical (Digital Audio) (Rear)
Wi-Fi Yes
USB Ports 1 x USB (Version Unspecified) (Side)
Ethernet LAN
Speaker
Power 20 W
Convenience
Virtual Assistant Support Amazon Alexa, Google Assistant
Smart TV Tizen
Wall Mounting 200 x 200 mm
Environmental
Operating Temperature 50 to 104°F / 10 to 40°C
Storage Temperature -4 to 113°F / -20 to 45°C
Operating Humidity 10 to 80%
Storage Humidity 5 to 95%
General
Power Consumption Typical: 30.0 W
Maximum: 90.0 W
Standby: 0.5 W
AC Input Power 110 VAC, 50 / 60 Hz
Dimensions 36.3 x 20.9 x 2.9" / 92.2 x 53.09 x 7.37 cm (Without Stand)
36.3 x 21.8 x 6.7" / 92.2 x 55.37 x 17.02 cm (With Stand)
Stand Dimensions 5.2" / 13.21 cm (Width, Per Leg)
Weight 15.4 lb / 7 kg (Without Stand)
15.9 lb / 7.2 kg (With Stand)
In the Box:
  • Samsung N5200 40" Class Full HD Smart LED TV
  • Remote Control
  • Power Cable
Specs
Display
Screen Size (Diagonal) 39.5"
Panel Type LCD
Aspect Ratio 16:9
Pixel Resolution 1920 x 1080
HDR Compatibility None
Video
Video System NTSC
TV Tuner ATSC, Clear QAM
Control Console
1 x F-Type (RF Antenna) (Side)
1 x 2RCA (Analog Audio) (Rear)
Wi-Fi Yes
Ethernet LAN
Speaker
Power 20 W
Convenience
Smart TV Tizen
Wall Mounting 200 x 200 mm
Environmental
Operating Humidity 10 to 80%
Storage Humidity 5 to 95%
General
Maximum: 90.0 W
Standby: 0.5 W
15.9 lb / 7.2 kg (With Stand)
In the Box:
  • Remote Control
  • Power Cable
Sales Stats
Speed to First Woot:
3h 7m 23.999s
Purchaser Experience
  • 0% first woot
  • 0% second woot
  • 0% < 10 woots
  • 0% < 25 woots
  • 100% ≥ 25 woots
Purchaser Seniority
  • 0% joined today
  • 0% one week old
  • 0% one month old
  • 0% one year old
  • 100% > one year old
Quantity Breakdown
  • 60% bought 1
  • 20% bought 2
  • 20% bought 3
Percentage of Sales Per Hour
0%
0%
0%
40%
20%
0%
0%
20%
20%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
Woots by State
zero wooters wootinglots of wooters wooting
Best sellers in Electronics
Deals our customers love best.
    (24 PACK) Energizer MAX AAA Alkaline Batteries
    (48 Batteries) Energizer MAX AA Alkaline Batteries
    (NEW) 2-PACK Motorola T110 Talkabout Radios, 16 Mile Range
    (8 PACK) Energizer MAX D Alkaline Batteries
Samsung UN40N5200AFXZA 40" Smart TV