Optoma UHD51ALV Voice-Assistant Capable True 4K UHD Smart Projector with HDR
Factory Reconditioned
Limit 10 per customer
Features
Key Features:
  • Works with Amazon Alexa and Google Assistant
  • 4K UHD, bright 3,000 lumens and RGBWRGBW color wheel
  • HDR10 support for brighter whites, deeper black levels and vivid colors
  • 4K video playback with the integrated USB media player
  • Dynamic Black delivers 500,000:1 contrast ratio for exceptional black levels
  • HDMI 2.0 with HDCP 2.2 connectivity ensures compatibility with 4K UHD video sources
  • Vertical lens shift and 1.3x zoom for easy installation
Alexa Smart Home and Custom Skills
Google Assistant Compatible
DLP Technology®
Full 3D
Display true 3D content from almost any 3D source, including 3D Blu-ray Disc™ players, 3D broadcasting, and the latest-generation game consoles. Support for 144Hz rapid-refresh rate provides ultra-smooth flicker-free images. DLP Link 3D glasses required.
Dynamic Black Technology
PureMotion
UltraDetail
PureColor
Vertical Lens Shift
HDR
DCI-P3
BT.2020
PC-Free USB 4K UHD HDR Media Player
Shipping Note: Shipping to Alaska, Hawaii, and PO Boxes is not available for this item
Warranty: Optoma; 90 days on projector, 30 days on lamp
Specs
Specs:
  • Aspect Ratio: 16:9 (native), 4:3 and LBX compatible
  • Audio: 2x 5 Watt Speakers
  • Brightness: 3,000 ANSI lumens
  • Color Wheel: RGBWRGBW 8 segment
  • Connections: 2xHDMI 2.0 (w/ HDCP 2.2, MHL 2.1), VGA-in, audio-in (3.5mm), audio-out, S/PDIF out (optical), x4 USB 2.0, RJ-45, RS-232C, 12V trigger
  • Contrast Ratio: Up to 500,000:1 with Dynamic Black
  • Display Technology: Single 0.47” 4K UHD DMD DLP® by Texas Instruments™
  • Image Size: 34.1” – 302.4 (34.1” to 140” optimal image size)
  • Light Source Life: 4,000/10,000/15,000 (Bright/ECO/Dynamic)
  • Lens Shift: Vertical: +10%
  • Maximum Resolution: 4K (4096 x 2160) @ 30Hz
  • Native Resolution: 4K UHD (3840 x 2160) @ 60Hz with XPR Technology
  • Noise Level: 28/25dB (Bright/ECO)
  • Offset: 100% (see Lens Shift)
  • Operating Temperature: 41–104°F (5–40°C), 85% max humidity
  • Power Consumption: 317W typical (Bright mode), 348W max (Bright mode), 259W typical (Eco+ mode), 285W max (Eco+ mode)
  • Power Supply: AC input 100–240V, 50–60Hz, auto-switching
  • Projection Distance: 2.9’ – 34.89’
  • Projection Lens: F=2.5 – 3.26, F=20.91 – 32.62 mm manual focus
  • Projection Method: Front, rear, ceiling mount, table top
  • Remote Control: Full Function Home Remote Control
  • Throw Ratio: 1.21 – 1.59 (distance/width) ±5% variance
  • Uniformity: 80%
  • Zoom Type: 1.3x Manual, 0.8 – 2.0 Digital
Compatibility:
Physical Specs:
  • Security: Kensington® lock port, password (OSD)
  • Dimensions: 15.4” x 11.1” x 5.1”
  • Weight: 11.75 lbs
In the Box:
  • Optoma UHD51ALV True 4K UHD Smart Projector with HDR
  • Optoma Technology Wireless USB Adapter for Select Optoma Projectors
  • Remote Control
  • HDMI Cable
  • Lens Cap
  • AC Power Cord
  • Audio: 2x 5 Watt Speakers
  • Lens Shift: Vertical: +10%
  • Uniformity: 80%
Compatibility:
Physical Specs:
  • Weight: 11.75 lbs
In the Box:
  • Remote Control
  • HDMI Cable
  • Lens Cap
  • AC Power Cord
Sales Stats
Speed to First Woot:
16d 8h 29m 38.339s
Purchaser Experience
  • 0% first woot
  • 0% second woot
  • 100% < 10 woots
  • 0% < 25 woots
  • 0% ≥ 25 woots
Purchaser Seniority
  • 0% joined today
  • 0% one week old
  • 0% one month old
  • 0% one year old
  • 100% > one year old
Quantity Breakdown
  • 100% bought 1
  • 0% bought 2
  • 0% bought 3 or more
Percentage of Sales Per Hour
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
100%
0%
0%
0%
0%
Woots by State
zero wooters wootinglots of wooters wooting
Best sellers in Electronics
Deals our customers love best.
    (24 PACK) Energizer MAX AAA Alkaline Batteries
    (4 PACK) Energizer 2032 Batteries - 3V Lithium Coin Batteries