Kanto MIRAGE 50 TV Stand for up to 60" TVs
New
Black
Limit 1 per customer
Features
While gentle on the eyes, MIRAGE 50’s rounded edges and durable tinted glass shelves provide enough strength to carry up to 280 pounds.This 50 inch wide television stand is suited for rooms of any size. MIRAGE 50 is easy to assemble, and provides a convenient cable management system to help keep your home theater system looking clean and professional.
A SEAMLESS COMBINATION
SOLID STRUCTURE
MIRAGE50 was designed to carry a total of 280 pounds across its three shelves.
ADJUSTABLE SHELF
ELEGANT DESIGN
MIRAGE50 maintains an elegant appearance with it’s wood texturing and rounded edges.
Shipping Note: Shipping to Alaska, Hawaii, PO Box and APO addresses is not available for this item
Warranty: 2 Year Kanto
Specs
  • Finish : Black tempered glass shelves
  • Look : Unique rounded ends for a soft look
  • Supports : 280 pounds
Weights and Measurements
  • Assembled dimensions : 50”W x 17.7”D x 20”H (127 x 45 x 51 cm)
  • Shipping box dimensions : 87.7 lbs (39.8 kg)
  • Stand box dimensions : 47.1” x 22.4” x 9.6” (119.8x 56.8 x 24.5 cm)
In the box:
  • Kanto MIRAGE 50 TV Stand
Specs
  • Supports : 280 pounds
Weights and Measurements
In the box:
  • Kanto MIRAGE 50 TV Stand
Best sellers in Electronics
Deals our customers love best.
    (48 Batteries) Energizer MAX AA Alkaline Batteries
    (24 PACK) Energizer MAX AAA Alkaline Batteries
    (NEW) 2-PACK Motorola T110 Talkabout Radios, 16 Mile Range
    (4 PACK) Energizer 2032 Batteries - 3V Lithium Coin Batteries
Kanto MIRAGE 50 TV Stand up to 60" TVs